وقتی مجید مجیدی و عبدالحسن برزیده بازیگر بودند


در ۳۸ فیلم برنامه‌ریزی‌شده برای پخش در آخرهفته سیما، آثاری از فیلمسازان شاخص سینما به چشم می‌خورد که در یکی از آن‌ها، ۲ فیلمساز مشهور امروز به نقش‌آفرینی می‌پردازند.

به گزارش پایگاه خبری آموزشگاه رسانه، شبکه‌های سیما در تعطیلات آخر هفته نیمه آذرماه، ۳۸ فیلم را روی آنتن می‌برند که در میان آن‌ها فیلم‌های مهمی چون «سندروم چینی»، «آقای لازار» و «جوخه» و در میان سازندگان این آثار، نام کارگردانان شاخصی مانند فرانچسکو روزی، الیور استون و جورج میلر دیده می‌شوند.

در این آخر هفته که مصادف با ۱۶ آذر سالروز شهادت ۳ دانشجوی معترض به سفر نیکسون رییس جمهور وقت آمریکا به ایران است، فیلم‌های سیاسی و ضدسیستم آمریکایی فراوان در جدول پخش شبکه‌های سیما قرار گرفته که از جمله آن‌ها می‌توان به «شیطان، اسمی دارد»، «پشیمانی و دیگر هیچ»، «در دره خدایان» و «بزرگ‌ترین نبرد محمدعلی» اشاره کرد.

در اتفاقی قابل تأمل، در پانزدهم و شانزدهم آذرماه در برابر ۳۳ فیلم خارجی، تنها ۵ فیلم ایرانی روی آنتن می‌رود که رقم کمی است.

وقتی مجید مجیدی و عبدالحسن برزیده بازیگر بودند

در این هفته ۳ عنوان جدید سینمایی برای اولین بار روی آنتن تلویزیون می‌رود که ۲ مورد آن محصول هندوستان است. «خاک سرزمین من» به زبان هندی محصول صنعت سینمای بالیوود و «فیلم‌سازی» به زبان تلوگو و محصول سینمای تلوگوی این کشور موسوم به صنعت سینمای تالیوود. هردوی این آثار در ژانر کمدی درام تولید شده‌اند و البته از حضور ستاره‌های شاخص سینمای هند نظیر آمیتاب باچان، شاهرخ خان و سلمان خان بی‌بهره‌اند. این دو فیلم در جشنواره‌های سینمایی کشور هندوستان شامل جشنواره فیلم هند (گوا) و جیپور تحسین شده‌اند.

«خاک سرزمین من» ساخته فراز حیدر، جمعه ۱۷ آذرماه ساعت ۱۴:۳۰ از شبکه سه سیما و «فیلم‌سازی» اثر پراوین کاندرگولا، جمعه ۱۷ آذرماه ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه پنج پخش می‌شود.

دیگر فیلم جدید این هفته، «پسر ابری» محصول مشترک بلژیک، سوئد، نروژ و هلند است که به کارگردانی مایکمینه کلینکسپور ساخته شده و پنج‌شنبه ۱۶ آذر ماه ساعت ۱۹ روی آنتن شبکه امید سیما می‌رود. نکته جالب درباره این فیلم، آن است که سال ۹۸ در سی و دومین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان به نمایش درآمد، اگرچه برنده جایزه‌ای نشد. درام ماجراجویانه «پسر ابری» با مدیریت مهوش افشاری دوبلور باسابقه کشورمان دوبله شده است.

آخر هفته فیلم سینمایی «بدون پشیمانی» (Without Remorse) با بازی مایکل بی جوردن که پیش از این نیز روی آنتن رفته، از شبکه یک سیما پخش می‌شود، اما عجیب آن که نام آن در پخش از رسانه ملی به «پشیمانی و دیگر هیچ» تغییر کرده است!

در میان فیلم‌های ایرانی آخرهفته نیز فیلم سینمایی «در جستجوی قهرمان» مورد خاص و جذابی است. این اثر محصول ۱۳۶۷، نخستین فیلم حمیدرضا آشتیانی‌پور در مقام کارگردان است که در حدود ۲ دهه فیلم جدیدی نساخته و بیشتر به فعالیت دوبله و صداپیشگی پرداخته است. در فهرست بازیگران اصلی این فیلم، دو نام جالب وجود دارد. یکی مجید مجیدی کارگردان شاخص سینما که در دهه ۶۰ و پیش از ساخت اولین فیلم بلند خود، به بازیگری می‌پرداخت و به عنوان هنرپیشه اصلی «در جستجوی قهرمان» نقش‌آفرینی کرده و دوم عبدالحسن برزیده دیگر کارگردان سینما که او نیز در معدود تجربیات بازیگری خود در اواخر دهه ۶۰ و اوایل ۷۰ که هنوز فیلم بلند سینمایی نساخته بود، در این فیلم سینمایی بازی کرده است. «در جستجوی قهرمان» قرار است جمعه ۱۷ آذرماه ساعت ۱۶ از شبکه یک سیما پخش شود.

انتهای پیام


منبع:خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا