ضرورت مردمی‌سازی فرهنگ‌وهنر/اختصاص ۱۰ هزار میلیارد برای تکمیل زیرساخت‌های فرهنگی استان‌هاایسنا/مرکزی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بایستی همه فعالیت‌ها را به سمت مردم هدایت کنیم و امر مردمی سازی را در فرهنگ و هنر اجرایی کنیم.

محمدمهدی اسماعیلی، ۱۶ آذر در آیین افتتاح مجتمع اصحاب هنر و رسانه استان مرکزی(ماهور) اظهار کرد: این اتفاق مبارک امروز در استان مرکزی رخ داد که یک مجموعه جدید به مجموعه‌های فرهنگی استان اضافه شود.

وی با تاکید بر تغییر نگاه در مدیریت کلان کشور در حوزه فرهنگ گفت: تا وقتی این نگاه، اصلاح نشود، هیچ تغییری را شاهد نخواهیم بود. اگر تحولی می‌خواهد به صورت جامع و بنیادین اتفاق بیفتد باید خاستگاه آن در حوزه فرهنگ باشد چراکه اگر نباشد، بعید است اتفاق مهمی را در پیشبرد و تعالی فعالیت‌های کشور شاهد باشیم.

اسماعیلی اضافه کرد: فرهنگ یک اقتضائاتی دارد که باید همه آنها را در کنار یکدیگر دید. فرهنگ یک حوزه هم افزاست که اجماع نخبگانی بر روی مفاهیم اصلی و محورهای مهم پیشرفت و یک اشتراک ذهنی بین همه دست اندرکاران می‌خواهد. اگر این اجماع پدید نیاید حرکت ماندگار شکل نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه حوزه فرهنگ به معنای عام پیش از آنکه نیاز به زیرساخت در بخش‌های عمرانی و فنی داشته باشد به فکر نیاز دارد افزود: زیرساخت‌هایی که افراد را در کنار هم برای هدف جلو می‌برد، سعه صدر، تحمل یکدیگر، آزادی نقد و اندیشه، به رسمیت شناختن تفاوت ها و محدود نکردن سلیقه‌هاست. اینها مجموعه ای است که بایستی قبل از هر اتفاقی در حوزه علم و فرهنگ رخ دهد.

وی ادامه داد: تصمیم گیران کشور در رده‌های مختلف محلی، استانی و ملی بایستی اینطور تامل و برنامه ریزی کنند. ما وقتی مجموعه فرهنگی را شکل می‌دهیم بایستی برای همه گونه‌های مختلف فکری، حق ارائه و کار قائل باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: برای دولت سیزدهم خیلی روی شعار کلیدی فکر کردیم و با خود آقای رئیس جمهور قبل از ورود به بحث مدیریت اجرایی و کارزارهای انتخاباتی مرتب در مورد ایده مرکزی دولت صحبت می‌کردیم که چه ایده مرکزی را برای کشور طرح کنیم. آن چیزی که پیش از همه به آن رسیدیم این است که بایستی همه فعالیت‌ها را به سمت مردم هدایت کنیم و مردمی سازی را در فرهنگ و هنر اجرایی کنیم.

وی تصریح کرد: حکمرانی نوین فرهنگی در چهلواره دوم انقلاب بر مبنای این موضوع اتفاق افتاده که دستگاه‌های حاکمیتی با هم افزایی در کنار یکدیگر، وظیفه هدایت و تسهیلگری و نظارت را انجام دهند و حلقه های میانی شامل انجمن های مردمی، هنری، نمایشی، تشکل‌های دانشجویی، اصحاب رسانه، هیئات‌ها و کانون‌های هنری و فرهنگی، عهده دار و متصدی فعالیت‌های فرهنگی باشند.

اسماعیلی اضافه کرد: اینکه چقدر می‌توانیم این هدف را محقق کنیم به این بستگی دارد که این موضوع در تمام بدنه جریان مدیریتی کشور اشراف پیدا کند تا اتفاق بیفتد.

وی با بیان اینکه حصارکشی‌ها و نگاه دستگاهی باید کنار گذاشته شود تا کار جلو برود گفت: ما این کار را در سطح کلان شروع کردیم و هر هفته در تهران با مدیران فرهنگی کشور جلسات هماهنگی و هم افزایی تشکیل می‌دهیم تا با طراحی عملیات‌های مشترک، همه ظرفیت‌ها را پای کار بیاوریم تا وضعیت فرهنگی کشور را اعتلای مناسب بخشیم.

اسماعیلی با اشاره به پیشرفت زیرساخت‌های فرهنگی کشور تصریح کرد: ۱۰ هزار میلیارد از اعتبارات عمومی دولت را در قالب سفرهای استانی برای تکمیل زیرساخت‌های استان‌ها به کار گرفتیم. مجتمع فرهنگی هنری تالار شهر اراک که ۱۳ هزار متر مربع زیربنا دارد به ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی رسیده که یک تحول مهم در کشور است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: ما زیرساخت‌ها را آماده می‌کنیم تا محتوا و فکر را با نگاه به گام دوم انقلاب ایجاد کنیم. چنین نرم افزارهایی مثل مجتمع ماهور که با تلاش نهادهایی مثل پارک علم و فناوری، جهاد دانشگاهی و باقی مجموعه‌ها شکل گرفته برای این است تا بخش مردمی در حوزه فرهنگی حضور داشته باشد.

وی با تاکید بر تقویت رسانه‌ها گفت: در حال فراهم کردن برنامه‌های کاملی برای اجرای نظریه حکمرانی نوین فرهنگی هستیم. همچنین قرارگاه شهید آوینی را در وزارتخانه با نگاه به استان‌ها تشکیل دادیم. هزار میلیارد تومان در اختیار وزارتخانه برای حمایت از فعالیت‌ های محتوایی استان‌ها قرار گرفته است.

اسماعیلی ادامه داد: ما وظیفه داریم از تمامی انجمن های هنری، تجسمی، موسیقی، آموزشگاه‌ها، انجمن‌های ادبی، کانون‌های فرهنگی و هنری و همه فعالانی که در عرصه فرهنگ، هنر و رسانه و بالاتر از همه در حوزه قرآن فعالیت دارند حمایت کنیم.

وی با اشاره به اقداماتی برای تاسیس دهکده خلاق فعالیت‌های هنری در قشم گفت: چند استان دیگر نیز برای این منظور آمادگی خودشان را اعلام کرده‌اند و با جهاد دانشگاهی در پردیس تهران صحبت‌هایی کرده‌ایم تا این موضوع عملیاتی شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ما ‌در حوزه سند تحول دولت ۳۷ سرفصل داریم که یکی از آنها، اقتصاد فرهنگ و صنایع خلاق فرهنگی  است. حوزه هنر و فرهنگ برای تامین و گسترش خود باید با اقتصاد پیوند بخورد و هنرمندان ما نباید در مسائل اولیه خودشان دچار مشکل باشند. ما در وزارتخانه به عنوان قامت مدیریت فرهنگی کشور خودمان را موظف به این مسئولیت می‌دانیم.

وی با اشاره به پیگیری بحث عضویت و بیمه صندوق هنر گفت: تسهیلاتی از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق اعتباری هنر در اختیار هنرمندان قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام


منبع:خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا