بررسی نغمه‌ها و نوحه‌های ادبیات آیینی در رادیورادیو صبا در برنامه «نغمه خانه» به بررسی نغمه‌ها و نوحه‌ها در موسیقی مذهبی و ادبیات آیینی می‌پردازد.

به گزارش پایگاه خبری آموزشگاه رسانه به نقل از روابط عمومی رادیو صبا، «نغمه خانه» عنوان یکی از برنامه‌های موسیقی‌محور این شبکه رادیویی است که در مناسبت‌های مذهبی پخش می‌شود.

این برنامه با بررسی شعر، تاریخچه، خاستگاه و تحولات تاریخی نغمه‌ها و نوحه‌ها همراه است.

علیرضا امینی کارشناس مجری این برنامه بیان کرد، در «نغمه خانه» در بخش ادبیات عامه و فرهنگ عامه بررسی آثاری می‌پردازیم که بخش مهمی از نغمات عامه و موسیقی شهری ما را تشکیل می‌دهند.

وی افزود: سال‌هاست که در روایت موسیقی مذهبی ما، نوحه‌ها و روایت‌های عامیانه از نواحی بومی و غیرشهری به شهر مهاجرت می‌کنند و در این موسیقی شاخ و برگ پیدا می کنند، در برنامه «نغمه خانه» در هر قسمت به بررسی یکی از نغمه‌ها و نوحه‌های ماندگار می‌پردازیم، شعر و ملودی یک نغمه را بررسی می کنیم، از خواستگاه آن می گوییم و تفاوت های یک نوحه در مناطق مختلف کشور را جستجو می کنیم و از اهمیت پیام اخلاقی و اجتماعی آن می گوییم.

«نغمه خانه» در ایام محرم روزهای پنجشنبه و جمعه ساعت ۱۰ صبح به تهیه‌کنندگی انسیه شمس اللهی و با اجرای علیرضا امینی پخش می‌شود.

انتهای پیام


منبع:خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا