در آیین تجلیل از رسانه‌های برخط فعال در اربعین حسینی چه گذشت؟


به گزارش روابط‌عمومی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی، محمد خُدادی طی سخنانی با اشاره به اینکه قدرت اصلی اربعین در همراه‌سازی ده‌ها میلیون نفر با یک موضوع در کنار هم با حداقل امکانات و حداکثر تهدیدات برای معنا کردن معرفت است، گفت: اصل مشترک همه انسان‌های حاضر در این راهپیمایی معرفت‌یابی است.

وی افزود: ما در رسانه‌ای کردن اربعین هنوز هم عقب هستیم و باید متناسب با ظرفیت این موضوع به آن بپردازیم. مخاطب‌شناسی، طرح سوال و تولید محتوا و بازنشر آن در ظرف‌های متناسب با آن از وظایف رسانه هاست.

وی در ادامه با اشاره به اینکه باید در محیط اربعین بتوانیم انسان دیگری شویم، افزود: قدرت امام حسین (ع) ایجاد محتوای حقیقی در بستری از واقعیت است و اگر امروز ما می‌توانیم به راهپیمایی اربعین برویم به خاطر تاثیرگذاری محتوایی ایشان است. باید برد خبری اربعین به تمامی دنیا برسد و در این زمینه رسانه‌ها نیازمند هم‌افزایی هستند.

خدادی در پایان با تاکید بر لزوم بازخوانی کارکرد رسانه‌های فعال در اربعین گفت: باید بتوانیم قرارگاه مرکزی ستاد اربعین ایجاد کنیم و خلاءهای رسانه‌ای را در این زمینه پوشش دهیم. همگرایی رسانه‌ها مانع استفاده سوء استفاده‌گران خواهد شد.

محمدخوراکیان نیز در سخنانی گفت: چیزی که امسال ما شاهد آن بودیم، یک همکاری بسیار ارزشمند بود که با حضور رسانه‌ها شکل گرفت و یک هم سویی شیرین ایجاد شد.

وی ادامه داد: در این میان دو نکته از اهمیت بالایی برخوردار بود، یکی اینکه این ماجرا به همت دوستان وزارت کشور انجام شد که در این مسیر کمیته‌های موازی ایجاد نکردند و همین امر به ایجاد وحدت و انجام کارها کمک بسیاری کرد و دیگری نیز این بود که دوستان ما در وزارت ارشاد کمک‌های بسیاری در تقسیم کار و همکاری رسانه‌ها انجام دادند.

معاون شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: این موضوع منجر شد از این ماجرا چیزی جز شیرینی باقی نماند و فکر کنیم که کاش در مسائل ملی کشور هم از الگوی اربعین بهره می‌بردیم و قطعا در این صورت با مشکلات کمتری مواجه بودیم.

احمد محمدی‌فر دبیر ستاد اربعین در این مراسم گفت: اربعین امسال با توجه به وضعیت عراق شرایط سخت و متفاوتی بود و نمی‌دانستیم که استقبال مردم عراق از ایرانی ها چگونه خواهد بود اما علی‌رغم همه اینها ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در اربعین شرکت کردند. آن هم با توجه به شرایطی که در عراق پیش آمده بود و خوشبختانه مردم عراق هم عاشقانه میزبان ما بودند و نه تنها تفاوتی با سالهای پیش نداشت بلکه موکب‌هایی که تا ظهر اربعین بودند، امسال بیشتر برپا ماندند و این وحدت زائران امام حسین علیه السلام امسال بسیار بیشتر از همیشه بود.

وی تاکید کرد: امسال احساس کردیم که رسانه به عنوان بازوی اساسی نقش بسیار مهمی می‌تواند برای ما داشته باشد و بسیار مشفقانه و همدلانه بود و جا دارد من هم از طرف خودم و هم ریاست مرکزی ستاد اربعین تشکر کنم از همکاری و همدلی اربعینی که برگزار شد و تقاضا کنیم که سال آینده هم در کنار ما باشید چرا که ماهیت اصلی اربعین کاملا فرهنگی است.

حجت‌الاسلام احمدی رئیس کمیته فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری نیز ضمن تبریک هفته وحدت و تشکر از معاونت مطبوعاتی برای برپایی مراسم در سخنانی اظهارداشت: کاری که امسال صورت گرفت، کار جدید و نویی بود و ما همواره شاهد زحمات بسیاری از سوی رسانه‌ها بودیم ولی امسال این هماهنگی بسیار بیشتر بود. البته ما می‌توانیم به خوانش‌های جدیدی هم در این زمینه برسیم. در حقیقت کارهایی در این زمینه شده ولی بسیار اندک است.

علی متقیان مدیرعامل خبرگزاری ایسنا طی سخنانی گفت: امام حسین (ع) وقتی حرکت خود را از مدینه آغاز کردند به همراه خودشان خانواده هم بردند. همه دوراندیشان و خیران گفتند خانواده را با خود نبرید. تمام این مدت خانواده در کنارشان بودند و امام حرکتشان را همراه با خبرنگارانی آغاز کرد که از ابتدا تا انتها و تمام مراحل همراه ایشان بودند و این خبرنگاران شاهد ماجرا بودند.

وی ادامه داد: ما در نهایت آثار این همراهی را کجا دیدیم؟ در گذشته این طور بود که در تمام جنگ‌ها، طرفی که کشته بیشتر می‌دهد مغلوبه است در نبرد امام حسین(ع) هم که ایشان و یارانشان به شهادت رسیدند، بنی امیه هم اعلام پیروزی کرد اما این اسیران در کوفه و حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) بودند که درخشیدند و حقیقت ماجرا را برای همه عیان کردند و کار به جایی رسید که یزید گفت من در این ماجرا مسئولیتی نداشتم و کار را به گردن عبیدالله انداخت. چیزی که از قیام امام حسین (ع) مانده، همه حاصل تلاش خبرنگارانی است که همراه امام بودند و به مردم آگاهی دادند. آنچه از قیام امام حسین(ع) مانده، توسط خبرنگاران حاضر در معرکه ماندگار شد و در حقیقت قیام امام حسین(ع) در اربعین به ثمر نشست.

در پایان این مراسم خبرگزاری‌های فارس، مهر، ایسنا، ایلنا، ایرنا و پایگاه خبری شفقنا با اعطای کمک هزینه سفر به عتبات، تقدیر و مدیران مسئول رسانه‌های تسنیم، جماران، اهل بیت، عقیق، عصر ایران و خبرآنلاین تجلیل شدند.

http://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *